Strona główna » In vitro

In vitro

Zabieg in vitro jest w naszej filozofii 3 krokiem następującym po nieduanej próbie leczenia (naprotechnologia) i nieudanych 2-3 zabiegach inseminacji. Jako że w naszym przypadku skuteczny okazał się 2 krok czyli inseminacja, nie doświadczyliśmy in vitro. Nasza wiedza jest więc czysto teoretyczna. Dużo informacji znaleźliśmy tutaj.

Kościół a in vitro

Będąc przy temacie in vitro nie sposób nie wspomnieć o bardzo przykrej kwestii jaką jest stosunek polskiego kościoła do tej kwestii. I nie chodzi o to, że kościół jest przeciw. Ma do tego prawo. Natomiast co innego być przeciw a co innego obrażać ludzi i manipulować faktami. Wyrażamy nasze kategoryczne oburzenie wypowiedziami przedstawicieli kościoła w stylu "dzieci z in vitro to dzieło Frankensztajna". Wyrażamy kategoryczne oburzenie z manipulacji jaką stosuje kościół przedstawiając naprotechnologię jako jedynie słuszna alternatywę wobec in vitro. Wyrażamy kategoryczne oburzenie wobec narzucania bezdzietnym parom adopcji jako rozwiązania ich problemu, gdyż każda para ma prawo wykorzystać wszystkie dostępne drogi a tą najtrudniejszą - jaką jest adopcja – obrać jako ostatnią.

Definicja

Zapłodnienie pozaustrojowe In Vitro (IVF)

Zapłodnienie pozaustrojowe jest jedną z metod wspomaganego rozrodu stosowaną w leczeniu niepłodności małżeńskiej.Pacjentka poddawana jest stymulacji hormonalnej aby zwiększyć liczbę jajeczek a następnie punkcji jajników (pobranie komórek jajowych). Wybrane komórki jajowe są zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych ("na zewnątrz" kobiety) a następnie transferowane (umieszczane) w jamie macicy.

ICSI - Docytoplazmatyczne podanie plemnika do komórki jajowej

Procedura ta jest uzupełnieniem programu zapłodnienia pozaustrojowego, stosowana jest w przypadkach, gdy w wyniku uprzednio stosowanych metod nie uzyskano zarodków. Dotyczy to szczególnie sytuacji gdy badania nasienia wskazują na poważne zaburzenia liczby (obecne są pojedyncze plemniki w nasieniu), ruchliwości lub budowy plemników. Początkowe etapy zastosowania tej procedury leczenia są podobne do klasycznego programu IVF. Pacjentka poddawana jest stymulacji hormonalnej a następnie punkcji jajników. Wybrane komórki jajowe są następnie umieszczane w naczynkach hodowlanych i oglądane pod specjalnym mikroskopem. Tu za pomocą mikroigły komórka jest nakłuwana i do jej wnętrza jest wprowadzany uprzednio wybrany pojedynczy plemnik. Technika ta zwiększa szanse na uzyskanie zapłodnionej komórki jajowej.

Zabieg ICSI jest uważany za bezpieczny, tj. nie niesie podwyższonego ryzyka nieprawidłowego rozwoju dziecka. Na całym świecie wykonano już miliony takich zabiegów, a wśród urodzonych dzieci nie wykazano wyraźnego wzrostu ryzyka wad wrodzonych. Szczególnie, gdy leczenie metodą ICSI przeprowadzone jest u pary, gdzie parametry nasienia nie wykazują skrajnej patologii.

Skuteczność

Najlepsze światowe kliniki uzyskują skuteczność w wysokości 30-40%. Zależy ona jak zwykle od wielu czynników. Zanim zdecydujecie się na daną klinikę warto zapoznać się z jej statystykami skuteczności.

Copyright 2009 by K&P
info@4krokidocudu.pl